Aktualności

24-09-2010Nowe zasady klasyfikacji drewna kłodowanego

Przedstawiciele 60 największych odbiorców drewna z Lasów Państwowych uczestniczyli w Rogowie w konsultacjach w sprawie nowych zasad obrotu i klasyfikacji drewna iglastego kłodowanego, drewna przemysłowego i drewna opałowego.

Drzewiarze zostali zaproszeni na spotkanie przez Mariana Pigana, dyrektora generalnego LP.

Głównym celem spotkania było przedstawienie projektu nowego zarządzenia i poznanie opinii przedstawicieli branży drzewnej na jego temat. W konsultacjach, poza dyrektorem generalnym, wzięli udział m.in. jego zastępca do spraw marketingu i organizacji Tomasz Wójcik, przedstawiciele regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, resortów środowiska i gospodarki oraz naukowcy.

Zdaniem Tomasza Wójcika, który przedstawiał propozycję Lasów Państwowych, dotychczas przy klasyfikowaniu drewna kłodowanego stosowano rozwiązania pośrednie (m.in. wynikające z zarządzenia dyrektora generalnego LP nr 35). Wprawdzie pierwsze maszyny wielooperacyjne zaczęły pracować w polskich lasach już w latach 90. ubiegłego wieku, jednak produkcja drewna kłodowanego była na tyle znikoma, że Lasy Państwowe nie zdecydowały się dotąd na wprowadzenie ostatecznych rozwiązań. Ostatnie lata wykorzystywały natomiast do zbierania doświadczeń.

Stosowane do tej pory metody klasyfikacji drewna kodowanego miały wiele mankamentów.

Klienci często nie do końca wiedzieli, co kupują – przyznał Tomasz Wójcik. Między innymi z tego powodu Lasy Państwowe postanowiły przygotować ostateczny system klasyfikacji drewna kłodowanego. Wzorowany jest on na doświadczeniach czeskich, austriackich oraz niemieckich i dostosowany do polskich realiów. W systemie tym dopuszcza się możliwość pomiarów drewna w zakładach przetwórczych.

Przedstawiciele przemysłu drzewnego będą mogli zgłaszać swoje uwagi do zaproponowanego przez Lasy Państowe projektu zarządzenia do 1 grudnia.

– Wszystkich nie będziemy mogli uwzględnić –
zastrzegł Tomasz Wójcik. – Zasady musza być jak najbardziej ogólne, tak aby odpowiadały potrzebom wszystkich grup klientów – tłumaczył.

Częściowe wdrożenie nowej klasyfikacji (po stronie ewidencji przychodów i rozchodów) ma nastąpić w drugim półroczu 2011 r. Pełne natomiast – w 2012 r.

Poza nowymi zasadami klasyfikacji drewna przedstawicieli branży interesowały też przyszłoroczne zasady obrotu surowcem. Dyrektor generalny LP Marian Pigan zapowiedział, że proporcje pul drewna dla przedsiębiorców sprzedawane w internetowym przetargu ograniczonym w Portalu Leśno-Drzewnym oraz na systemowej aukcji internetowej e-drewno zostaną zachowane. Podniesione zostanie natomiast wymagane wadium. Dziś wynosi ono 3 tys. zł, bez względu na ilość zakupywanego drewna.

Od przyszłego roku wysokość wadium ma być uzależniona od wielkości zakupu i wynosić od 4 do 120 tys. zł. Ma to na celu wyeliminowanie fikcyjnych zakupów surowca.

Sergiusz Sachno
CILP

Szczegółowa prezentacja nowych zasad klasyfikacji na stronie: www.lp.gov.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.