Aktualności

19-04-2011TVS

Fot. Wood-Mizer
Wprowadzona w tym roku maszyna do cięcia drewna oferuje nową, progresywną koncepcję, która nie ma odpowiednika w Europie, a jest bardzo ważna dla zakładów przetwórstwa drzewnego.

W całej europie zainstalowano ponad 150 systemów do obróbki małych kłód (SLP). Pracują one bez problemów od momentu wprowadzenia ich na rynek przez producenta traków z wąskimi piłami taśmowymi, firmę Wood-Mizer.

SLP składa się z czterech traków, połączonych przenośnikami w linię przetwórczą. Elementami systemu są: bliźniacza piła pionowa (TVS), a pojedyncza piła pionowa (SVS) i piła pozioma (HR), wyposażona w od dwóch do sześciu głowic tnących i obrzynarkę.

W większości traków stosowane są znane metody cięcia drewna –– wyjątkiem jest TVS. Pozwala to na produkcję dwustronnych belek z niewielkich kłód (o średnicy 10-40cm i długości 1-3,6m). Dwa przenośniki –– podający i odbiorczy – transportują szybko pojedyncze belki z prędkością 25 m/min. Dzięki temu TVS sprawnie podaje belki do czterogłowicowej piły znajdującej się dalej w linii.

Nowatorska konstrukcja TVS z nachylonymi głowicami wykorzystuje siłę ciężkości, aby podawać okorki do obrzynarki za pośrednictwem dolnego stołu transferowego.

Dwie głowice tnące z silnikami elektrycznymi 11kW umożliwiają pracę w znanej technologii wąskiego rzazu. Dzięki temu w TVS można stosować dłuższe brzeszczoty, które oczywiście mają wyższą trwałość. Wzrasta również dokładność piłowania, a czas między kolejnymi ostrzeniami jest dłuższy.

Odległość między głowicami (tzn. szerokość dwóch belek bocznych) jest nastawiana automatycznie. Głowice są osadzone na szynach, a kalibracja jest przeprowadzana automatycznie. Cięcia do wykonania są zaznaczane laserem.

Instalacja TVS trwa około dwie godziny. TVS najlepiej ustawiać na płaskiej powierzchni, jednak wymagane są specjalne podstawy.

Wyróżniającą cechą urządzenia jest bezpieczeństwo. Operator znajduje się daleko z tyłu za brzeszczotami, a maszynę wyposażono w wiele wyłączników bezpieczeństwa. Inną korzystną cechą jest ograniczenie kosztu robocizny do minimum (jedna osoba przy przenośniku podającym). Ponadto kłody do TVS można podawać z łoża dla kłód, co jest wygodne dla pracownika ładującego kłody na przenośnik podający.

Firma Wood-Mizer testowała TVS na linii SLP przez 100 godzin w polskich zakładach przetwórstwa drewna. Wyniki pokazują, że TVS stanowi cenne uzupełnienie wszędzie tam, gdzie tnie się drewno, szczególnie w zakładach produkcji palet. Nowatorska konstrukcja, prędkość, precyzja i rozsądna cena sprawiają, że maszyna jest atrakcyjną opcją dla stolarni chcących poprawić swą konkurencyjność na coraz trudniejszym rynku.

www.woodmizer.pl
wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.